מבצע שבועות כחול לבן - קוד קופון ISRAEL10

פסח כחול לבן במאמאלה/ קוד קופון mamale

לוגו של mamale.co.il
0 0.00
0 0.00
הורמונים בהריון

הורמונים אחרי לידה- כמה זמן

את בהריון ואת הורמונלית, וגלה לך סוד קטן, ההורמונים יהיו איתך גם אחרי הלידה
לא לתמיד, לתקופה קצרה.. אך יש האומרים שהסערה ההורמונלית חזקה יותר בתקופת ההריון
רגע לפני שאת רוכשת את תיק הלידה שלך, חשוב שתתכונני לסערה ההורמונלית שעתידה לבוא

למה זה קורה?

פרופ שושן, מנהל מרפאת נשים בבית חולים הדסה עין כרם מסביר.
טיפ קטן- ממליצות שבן/בת זוגך יקראו את ההסבר הפיזיולוגי כדי שיתכונן גם הוא 🙂

סערה הורמונלית

בין שאר השינויים הפיזיולוגים החלים בגוף האישה בהריון מתחוללת גם "סערה הורמונלית". הורמונים רבים, שאפשר לדמות אותם לשליחים זעירים הנעים בזרם הדם ומעבירים מסרים בין רקמות שונות, משתנים ברמתם, ולכן משפיעים על גוף האישה ותחושותיה בצורה משמעותית. אותם ההורמונים המכינים מצד אחד את גוף האישה ללידה והנקה עשויים מצד שני לגרום לשינויים דרמטיים במצב הרוח, מבנה הגוף וצורתו, ולכן לביטוי, "את הורמונלית", יש בהחלט ביסוס פיזיולוגי. חלק מהורמונים אלו לא חוזרים לרמתם המקורית גם לאחר סיום ההיריון עד לתום תקופת "משכב הלידה" כפי שתיארנו בפרק "משכב הלידה".
תקצר היריעה לתאר בפרק קצר זה את כל השינויים ההורמונליים החלים בהריון ולכן נתמקד רק במקצתם.

ראשית האסטרוגן והפרוגסטרון, ההורמונים המאפיינים את המחזור ההורמונלי של האישה לפני ההיריון, עולים ברמתם עשרות מונים לרמות שהגוף לא הכיר לפני ההיריון. הרמות הגבוהות כל –כך של הורמונים אלו משפיעים על רירית הרחם, מכינים אותה לקליטת ההיריון ובהמשך משפיעים על שריר הרחם. הפרוגסטרון למשל מרפה את שריר הרחם ןמעכב התפתחות התכווצויות (לכן משתמשים בו גם כתרופה להרגעת התכווצויות בנשים הסובלות מהתכווצויות מוקדמות), משפיע על זרימת הדם לרחם, ומעבה את ריר צוואר הרחם (וכך הריר המעובה הופך עוין לחיידקים). בתחילת ההיריון מיוצר הפרוגסטרון על-ידי הגופיף הצהוב בשחלה של האישה ואולם החל מהשבוע השמיני להיריון, ייצור הפרוגסטרון נעשה על ידי העובר שלך בעצמו ובכך הוא מבטיח את המשכו של ההיריון בבטחה. פרולקטין, ההורמון המעודד את יצור החלב, משפיע על רקמת השד ומכין אותה להנקה, עולה פי עשרות מונים בהריון. רלקסין– מסייע בהגמשה וריכוך רקמות השלד והשריר בגוף שלך לשם הכנתו ללידה.

גם העובר המתפתח ברחם תורם לסערה ההורמונלית. העובר מפריש הורמונים למחזור הדם שלך שמטרתם לעלות את רמת הסוכר ולחץ הדם בגופך במטרה להגדיל את שיעור חומרי ההזנה החיוניים לו במחזור הדם שלך. הגוף שלך מגיב לדרישה הזו בהפרשת אינסולין על מנת שלא תיווצר אצלך סכרת היריון (ראי פרק סכרת הריון)  העובר מגיב לאינסולין ומייצר את הורמון הלקטוגן שבולם את הפרשת האינסולין וחוזר חלילה. זהו מצב שאמור להסתיים באיזון במסגרתו גופך מזין את העובר שלך היטב תוך פגיעה מינימאלית בצרכיך שלך.

תופעות לוואי של ההורמונים

ואולם, לצד השינויים החשובים כל-כך בהכנת הגוף לנשיאת ההיריון, השינויים ההורמונליים האלו ואחרים, גורמים גם לתופעות פחות נעימות הקשורות בהריון כגון בחילות (ובהמשך תאבון מוגבר), שינויי מצב-רוח, שינויים בעור – "כתמי הריון", אקנה, נשירת שיער. שינויים בדפוס השינה, בצקות, שינויים ביכולת הריכוז והזיכרון, ועוד ועוד. למרות שהמומחים עדיין חלוקים בדעתם לגבי המאפיינים המדויקים של השינוי במח האישה בהריון – על עובדה אחת אין מחלוקת – חל שינוי בהריון ואפילו מתוארים "חלומות הריוניים".

לכן, חשוב כל-כך, שגם האישה ההרה וגם כל הסביבה הקרובה, תפנים, שהביטוי "הורמונלית" אינו תיאור גנאי אלא תיאור פיזיולוגי!!! המתאר אכן שינויים רבי עוצמה החלים בגופה של האישה בהריון (ועוד עשוי להיות סוער יותר הנשים המקבלות טיפולים הורמונליים על מנת להרות).

בשעה טובה!

** המידע האמור אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא, ואינו בגדר "אבחנה רפואית", "חוות דעת רפואית", "המלצה לטיפול רפואי" או "תחליף לטיפול רפואי".

אהבת את מה שקראת? 
שתפי עם חברות

רוצה לקבל עדכונים?
השאירי את האימייל שלך וקבלי מייל דו חודשי עם כל המידע שאת צריכה לקראת הלידה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
   חשב משלוח
   החל קופון
   דילוג לתוכן