מבצע שבועות כחול לבן - קוד קופון ISRAEL10

פסח כחול לבן במאמאלה/ קוד קופון mamale

לוגו של mamale.co.il
0 0.00
0 0.00
משכב לידה

מה זה משכב לידה?

תקופת "משכב הלידה" מוגדרת כתקופה שמיד לאחר הלידה ועד כ-6 שבועות לאחר הלידה. בתקופה זאת מתקיימים שינויים פיזיולוגים רבים ביולדת עד לחזרה הדרגתית למצב האישה טרם ההיריון.

חשיבות תקופת משכב לידה

לתקופת משכב הלידה חשיבות רבה, ולכן, גם לאחר שהלידה עברה בשלום, והיולדת והתינוק בריאים, על היולדת לשים לב לשינויים הפיזיים והנפשיים החלים ולהיות עירה לשינויים אלה.
ראשית מתרחשים השינויים הברורים, כמו כווץ הרחם והדימום הנרתיקי. כווץ הרחם מתחיל מיד עם יציאת השלייה ונמשך בהדרגה לאורך משכב הלידה, כך שבדרך-כלל חוזר הרחם לגודלו המקורי 6 שבועות לאחר הלידה.  את תרגישי בתקופה זאת התכווצויות בבטן-התחתונה, שלעיתים מתגברות בזמן הנקה, ואופייניות להתכווצות הרחם. במקביל, ההפרשה הנרתיקית, הנקראת לוכיה, משתנה לאורך התקופה, תחילה מדובר בהפרשה דמית יותר, ולאחר ימים היא הופכת לצהובה ודלילה, עד שהיא פוסקת.
לעיתים במהלך הלידה צריך לעשות אפיזיוטומיה (חתך חיץ הנקבים) או שנוצרים קרעים בתעלת הלידה הדורשים תיקון באמצעות תפרים. בדרך כלל סגירת החתך או הקרעים נעשית באמצעות חוט הנספג מעצמו, ותהליך הריפוי צפוי להימשך מספר שבועות. בתקופה זאת ייתכנו כאבים שמקשים על הישיבה. תחושה לא נעימה באזור יכולה להימשך שבועיים עד חודש. חשוב לשמור על אזור התפרים נקי ויבש.
בימים הראשונים שלאחר הלידה הגוף נוטה להיפטר מעודפי הנוזלים שנצברו במהלך ההיריון, ולכן ייתכן שתרגישי צורך לרוקן את שלפוחית השתן בתדירות גבוהה.

כמה זמן אחרי הלידה מקבלים מחזור?

אצל נשים שאינן מניקות מופיעה הווסת בדרך כלל בתוך 6 עד 8 שבועות מיום הלידה. אצל אימהות מניקות משך הזמן משתנה ויכול לנוע בין חודשיים ל־18 חודשים.
הנקה אינה אמצעי מניעה ואינה מונעת בהכרח כניסה להיריון נוסף.
ניתן להרות עוד לפני קבלת הווסת הראשונה, ולכן, אם בכוונתך למנוע הריון, עלייך להיוועץ ברופא לגבי אמצעי-מניעה בזמן הנקה.

תופעות נוספות שמתרחשות בגופך

 • בזמן שאישה מניקה, הפרשת האסטרוגן מדוכאת, ולכן את עשויה לחוש יובש בנרתיק וכאב בזמן קיום יחסים – יש להיות מודעת לעניין זה, ובמידת הצורך להיעזר בסיכוך.
 • בימים הראשונים שלאחר הלידה את עשויה לחוות מגוון רחב של מצבי רוח שינועו בין אושר ושמחה עילאית לבין תחושת עצב ואולי אפילו דיכאון . נשים שסבלו מדיכאון לפני ההריון נמצאות בסיכון לפתח דיכאון לאחר לידה, ובכל מקרה יש חשיבות רבה להיות ערנית לאפשרות זאת, ולפנות לרופא מוקדם ככל האפשר.
 • וישנן עוד תופעות גופניות רבות האופייניות לתקופה זאת כנשירת שיער, בצקות בגפיים ועוד. ואולם, חשוב לדעת שתקופה זאת מאופיינת גם ע"י שינויים חשובים שאינם "מורגשים". למשל, בתקופה זו יש נטייה ל"קרישיות יתר" בדומה להריון עצמו ולכן נשים שאובחנו וניתן להם טיפול בתקופת ההיריון צריכות להמשיך טיפול זה גם בתקופת "משכב הלידה".

הכתבה נכתבה בשיתוף פרופ' שושן, מנהל מרפאת נשים בבית חולם הדסה עין כרם. 
** המידע האמור אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא, ואינו בגדר "אבחנה רפואית", "חוות דעת רפואית", "המלצה לטיפול רפואי" או "תחליף לטיפול רפואי".

אהבת את מה שקראת? 
שתפי עם חברות

רוצה לקבל עדכונים?
השאירי את האימייל שלך וקבלי מייל דו חודשי עם כל המידע שאת צריכה לקראת הלידה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
   חשב משלוח
   החל קופון
   דילוג לתוכן