מבצע שבועות כחול לבן - קוד קופון ISRAEL10

פסח כחול לבן במאמאלה/ קוד קופון mamale

לוגו של mamale.co.il
0 0.00
0 0.00
סכרת הריון

ההריוניות המתוקות הסובלות מסוכרת הריון.

שלב אחד לפני שאת חושבת על תיק הלידה שלך, על סכרת הריון שמעת?

פרופ' שושן מסביר על הנשים המתוקות הסובלות מסוכרת הריונית .
סוכרת הריונית היא הפרעה במטבוליזם הסוכרים בגופה של האישה ההרה המופיעה, או מזוהה, במהלך ההיריון. לאבחון של מצב זה חשיבות רבה כיוון שתיתכנה לו השלכות גם על התפתחות ההיריון וגם על בריאות האישה.

הסיבות המדויקות לסוכרת הריון לא ידועות עד היום אך ברור שההשפעות של ההיריון,  ובמיוחד בחצי השני של ההיריון (משבוע 20 ואילך), ולהורמונים המופרשים ע"י השלייה, יש השפעה נוגדת להשפעת האינסולין. האינסולין הוא ההורמון מאפשר מטבוליזם תקין של סוכר. לכן, יתכן  מצב שלאישה שאינה בהריון, כמות האינסולין מספקת להתמודד עם עומס סוכר  נתון, אך בהשפעת ההיריון וההורמונים נוגדי האינסולין, הגוף אינו מצליח להתמודד עם אותו עומס סוכר.
ההערכה היא שכ-4% מכלל הנשים  יפתחו סוכרת הריונית.

גורמי הסיכון להתפתחות סוכרת הריונית הם: גיל מתקדם, עודף משקל, סיפור משפחתי של סוכרת, ומוצא אתני. כמו-כן נשים שילדו בעבר עוברים במשקל גדול או עברו "לידה שקטה"  נמצאות בקבוצת הסיכון. ואולם, כיוון שגורמי סיכון אלו לא מספיקים לחשיפת כלל הנשים עם סוכרת הריונית הוחלט לבצע סקר, לכלל הנשים בהריון. בשלב הראשון מתבקשת האישה בשבועות 24-28 להריון לבצע העמסת סוכר של 50 גרם. אם הבדיקה תקינה בדר"כ לא נדרש בירור נוסף. מאידך, אם הבדיקה יוצאת מעל הסף שנקבע האישה מתבקשת לבצע העמסת סוכר  מלאה, של 100 גרם, עם ביצוע 4 מדידות של רמת סוכר במשך כ-3 שעות. אם  שתי בדיקות חורגות מהנורמה נקבעת האבחנה של סוכרת הריון.

הטיפול בסכרת הריון

הטיפול בסוכרת הריון מורכב ראשית ממדידות חוזרות של  רמת הסוכר בדם לפני ואחרי ארוחות ושאיפה לרמות מאוזנות.
ע"מ להגיע לאיזון זה מומלץ לאישה לצרוך תזונה בריאה הכוללת פירות, ירקות, דגנים מלאים ומזון עשיר בסיבים תזונתיים ומופחת שומנים וקלוריות. מומלץ לבצע פעילות גופנית מותאמת, בקרה על משקל הגוף, ואם אמצעים אלו לא מספקים מותאם לאישה טיפול תרופתי או זריקות אינסולין.
החשיבות של האבחון והטיפול בסוכרת הריונית הוא במניעת סיבוכים לאם ולעובר.
הסיבוכים  האפשריים לעובר הם משקל לידה גדול, היפוגליקמיה בלידה (ירידה מסוכנת ברמת הסוכר בדם), לידה מוקדמת ומצוקה נשימתית, ועוד. מבחינת האם סוכרת הריונית מעלה את הסיכון ליתר  לחץ דם בהיריון והתפתחות רעלת הריון, ניתוח קיסרי, ולידה קשה ומורכבת. שמירה על איזון נכון יכולה למנוע סיבוכים אלו.ברוב המקרים, מדובר במצב זמני שנעלם לאחר הלידה. ואולם, לנשים אלו סיכון מוגבר לפתח סוכרת מסוג 2 במהלך החיים ולכן מומלץ להם להמשיך במעקב של רופא המשפחה והקפדה על אורך חיים בריא.

שיהיה בשעה טובה ורק בבריאות!

הכתבה נכתבה בשיתוף פרופ' שושן, מנהל מרפאת נשים בבית חולם הדסה עין כרם. 
** המידע האמור אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא, ואינו בגדר "אבחנה רפואית", "חוות דעת רפואית", "המלצה לטיפול רפואי" או "תחליף לטיפול רפואי".

אהבת את מה שקראת? 
שתפי עם חברות

רוצה לקבל עדכונים?
השאירי את האימייל שלך וקבלי מייל דו חודשי עם כל המידע שאת צריכה לקראת הלידה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
  0
  העגלה שלך
  העגלה שלך ריקהחזרה לחנות
   חשב משלוח
   החל קופון
   דילוג לתוכן